50-LECIE

HISTORIA I TRADYCJE

14 maja 2010 roku nasza szkoła obchodziła 50-lecie swojego istnienia. Jubileusz jest dobrą okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, to jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie ulotne chwile dzieciństwa. Różne są nasze więzy ze szkołą, ale zawsze mają zabarwienie emocjonalne. Trudno jest bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od przejścia kolorowym pochodem ze szkoły do kościoła św. Brygidy, w którym odbyła się uroczysta msza święta. Główne uroczystości na terenie szkoły rozpoczął pan dyrektor Józef Czerwiński, który w swoim przemówieniu podkreślił dorobek i osiągnięcia palcówki, wspominał dawnych dyrektorów oraz początek swojej pracy.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli między innymi pan Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, absolwenci i byli pracownicy szkoły, kombatanci, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta, Wydziału Edukacji, przedstawiciele Rady Rodziców, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli i poradni. Wszyscy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z naszą szkołą, jak również składali nam serdecznie życzenia.
W czasie uroczystości mieliśmy okazję zapoznać się z multimedialną prezentacją historii szkoły od czasu wmurowania kamienia węgielnego aż do czasów współczesnych, którą przedstawiły panie Danuta Płókarz oraz Maria Bindas. Wręczone zostały również nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz dyrektora szkoły. Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego pod kierownictwem pani Marii Jakubowskiej i pana Leona Ciocha.
W ramach obchodów jubileuszowych, w bibliotece szkolnej, została zorganizowana ekspozycja pod hasłem „Wspomnień czar” przez panie: Ewę Łopatniuk, Danutę Płókarz, Hannę Grzesik, Marzenę Kankę. Można było na niej zobaczyć przedmioty pochodzące z lat 60. i 70. XX wieku, takie jak szkolne ławki z pochylonym blatem i miejscem na kałamarz oraz pióro, monety i banknoty, syfon z nabojami, adaptery i płyty gramofonowe, ubrania oraz wiele innych ciekawostek. Dla wielu osób był to powrót do przeszłości, a dla uczniów niebywała ciekawostka. Odbył się również kiermasz wyrobów wykonanych przez uczniów szkoły, który zorganizowały panie Małgorzata Wróblewka i Katarzyna Jacewicz.
Ostateczne zakończenie jubileuszowych obchodów nastąpiło 17 maja 2010 roku. W tym dniu odbył się festyn, na którym uczniowie i zaproszeni goście obejrzeli multimedialną prezentację o historii naszej szkoły, obejrzeli występ szkolnego zespołu „Aksamitki” pod kierownictwem pani Arlety Rutkowskiej, wysłuchali piosenek w wykonaniu szkolnego chóru oraz brali udział w wielu przygotowanych na tę okazję atrakcjach. Wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić szkołę, podziwiać jej odświętny wystrój, różnego rodzaju wystawy, i zobaczyć jak zmienił się obiekt szkolny na przestrzeni ostatnich lat. Ogłoszono również oficjalne wyniki konkursów związanych z jubileuszem, wręczono nagrody i wyróżnienia.