PASOWANIE 2012/2013

HISTORIA I TRADYCJE

"Ślubuję na sztandar być dobrym Polakiem…"

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Z niecierpliwością czeka ono na dzień, w którym poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla samych dzieci, ale i ich Rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów.
   22 października 2012 roku w naszej szkole dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte do braci uczniowskiej. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas między innymi kombatanci ze Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wizytator Pomorskiego Kuratorium Oświaty - p. Elżbieta Szwoch, przewodnicząca Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Gdańsku - p. Elżbieta Krzemińska, ksiądz proboszcz parafii pw. św. Brygidy - Ludwik Kowalski, przedstawiciel Rady Rodziców - p. Rafał Grabusiewicz. Pan kapitan Wacław Butowski dokonał uroczystego pasowania na ucznia. Dotykając szablą oficerską ramienia dziecka, wypowiadał słowa: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku, ku chwale ojczyzny". Dzieci przygotowały z tej okazji program artystyczny, w czasie którego prezentował się również chór szkolny pod opieką p. D. Siemiątkowskiej - Michalskiej i p. E. Michny oraz zespół flecistek. Uczniowie klas pierwszych pochwalili się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dzieci przekonały wszystkich obecnych gości, że doskonale wiedzą, jak być dobrym uczniem. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe książki, dyplomy oraz rożki obfitości. Rodzice przygotowali dla swoich pociech i zaproszonych gości słodki poczęstunek.
   To był bardzo uroczysty dzień dla społeczności szkolnej, który wszyscy zapamiętamy na długo. Naszym najmłodszym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz realizacji swoich pasji i zainteresowań w naszej szkole.

A. Kotarak - Szpila, A. Powojska, M. Ataman - Mańkowska