Eksperyment Łańcuchowy - 5 edycja.

Ogólnopolski konkurs „Eksperyment Łańcuchowy” to inicjatywa promująca praktyczne podejście do nauki fizyki. Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

 


W konkursie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy skonstruować machinę transportującą kulkę i zaprezentować ją publiczności podczas finału konkursu. Urządzenie powinno być zbudowane tak, aby transfer kulki trwał od 20 do 120 sekund i by zmieściło się ono na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Projektując machinę uczestnicy mogą wykorzystać dowolną liczbę zjawisk fizycznych, których poziom skomplikowania powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, 25+). Prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

 http://www.lancuch.if.uj.edu.pl/„Eksperyment Łańcuchowy” jest konkursem nie tylko dla osób interesujących się fizyką. Od uczestników nie jest wymagana konkretna wiedza, lecz kreatywność, umiejętność majsterkowania i chęć nauki poprzez zabawę! Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie i w każdej z nich przyznawane są nagrody. Ich pula w V edycji wynosi aż 50 000 zł. 
Zgłoszenie do piątej, jubileuszowej edycji konkursu wystarczy przesłać do 31 marca 2017 roku. 

 

Free Joomla! template by Age Themes